בלוג ניהול ושליטה בכעסים

27/12/2016

ביום שישי האחרון נפל דבר באו"ם. מועצת הבטחון קיבלה החלטה אנטי ישראלית והסיבה העיקרית היא הימנעותה של ארצות הברית מהטלת וטו. עכשיו תראו, אני לא מתכוון להכנס לוויכוח הפוליטי, הוא שייך לזירה אחרת אבל כן הייתי רוצה להתייחס למתרחש מנקודת מבט של זוגיות. שהרי ארצות הברית וישראל חיות בסוג של זוגיות ארוכת שנים ומה שקרה בשמונה השנים האחרונות בין ממשלת נתניהו לממשל אובמה כל כך מתאר מה שקורה גם בזוגיות רגילה בני אנשים רגילים. אז בואו נתחיל...

3 דרכים לניהול ויכוח

דמיינו לכם חילוקי דעות בין בני זוג. נניח על  הוצאה כספית מיותרת שהוציא הגבר על נעליים חדשות וממותגות (נניח שעלו 2000 ₪). עכשיו תראו, הוויכוח בין השניים יכול להתפתח לכמה כיוונים.

הכיוון הראשון והבריא הוא שכל אחד יאמר מה שהוא מרגיש כלפי הרכישה של הנעלים. במקרה כזה, השיח הוא רגשי, בכלל לא שיח על נעליים. האישה יכולה לאמר שהיא מרגישה לא בשליטה על ההוצאות ושהיא חוששת ממצב כלכלי קשה, שהיא מרגישה שיש כאן חוסר התחשבות וחוסר בשיתוף ופגיעה במהות הזוגיות שלהם. הגבר יכול לאמר שהוא מרגיש את הצורך בחופש להחליט על הלבוש שלו, על כך שהנראות שלו חשובה לו מאד ו...

21/12/2016

איך יכול לחיות אדם כשהוא מרגיש חסר ערך ושאין לו את היכולת לשפר את מצבו? שהוא נחות מכולם ושכך הוא נועד להיות? זה מקום מתסכל מאד, מקומם, מכעיס! זה הסיפור של העניים בישראל וזהו מעגל של שמנציח בעיות רבות ובהן גם בעיות של כעסים ואלימות. בכתבה הזו, לאור פרסומם של דו"חות העוני, אני רוצה להתייחס לקשר שבין עוני לכעסים .

כשאני מתבונן באנשים עם בעיות של ניהול ושליטה בכעסים, אני תמיד מוצא את אותו המכנה המשותף. למרביתם, תחושת ערך עצמי נמוכה ותחושה שאין להם בחירה חופשית בחייהם.
 

הסיבות לרגשות האלו בדרך כלל נעוצות בעבר, אי שם בילדותם. תראו, ככל שילדים גדלים , הם באופן טבעי רוצים לבטא יותר את עצמם ואת עצמאותם. הם מתחילים מהצמדות לגוף האם בשעת היניקה ואז זוחלים, הולכים, מדברים, מביעים רצונות ורגשות, מפתחים תחומי עניין, הולכים לחברים, לבית הספר, לצבא. אט אט מתרחקים מההורים ומפתחים עצמאות ואישיות משל עצמם. זה משהו טבעי. גיל ההתבגרות הוא השיא של ההפרדות הזו וההכרזה על העצמאות האישית.

אבל לכעסנים, משהו השתבש בתהליך הטבעי הזה. בכל פעם שהם רצו להתרחק לנתיב שלהם, ההורים שלהם החזירו אותם מיד לנתיב שלהם (של ההורי...

07/12/2016

אם הייתי מבקש מכם לדמיין לרגע אדם כועס אני מניח שהייתם מתארים אדם מרוגש, אדום פנים, שמדבר בתוקפנות, אולי אפילו צועק. חלקכם יוסיף שהוא מפחיד משום שהוא משדר אלימות ותוקפנות ושאי אפשר לדבר אל ההיגיון שלו כשהוא נמצא בתוך הכעס. הוא זקוק לזמן על מנת להירגע. מה שתיארתי כאן שייך לקבוצת הכעס הגלוי. כשהכעס הזה יוצא החוצה, ברור לכולם שהוא קיים. אי אפשר להתעלם ממנו. גם לזה שכועס וגם לאלו שנמצאים ב"קו האש".

כעס חבוי

אבל יש קבוצה נוספת של כעסים שהיא הרבה פחות מוחצנת לעומת הדוגמא הקודמת. עד כדי כך שלפעמים נראה שהכעס ממש לא קיים שם. אבל, עוצמתה גדולה לא פחות מזו של הקבוצה הגלוייה. בצורות הביטוי האלו, הכעס של אנשים מתבטא בצורה לא ישירה.
זה יכול להיות דרך התנהגות פאסיבית שבה פשוט לא עושים, לא מגיבים או לא מדברים. מכירים את ה"טיפול בשתיקה"? זו דוגמא להתנהגות תוקפנית דרך אי העשייה (לכן גם קוראים לה: פאסיב אגרסיבי). למרות שמי ששותק כרגע בעצם לא עושה כלום הוא עדיין מעביר מסר עקיף לצד השני – אני כועס!

אבל יש גם דרך עוד יותר מחתרתית להביע את הכעס. יותר מהפאסיביות ואני מתכוון לכעס החבוי. כשמישהו מסגל לעצמו צורת ב...

Please reload

הודעות נבחרות

לא לכעוס - זה אימון של המוח

December 2, 2019

1/39
Please reload

ארכיון
Please reload

עקבו אחרינו
  • Grey Facebook Icon

טלפון: 052-4593957

WixPress logo-04.png

מרכזי לימוד: תל אביב -  חיפה - ירושלים
 מודיעין (פרטני בלבד)

© כל הזכויות שמורות