בלוג ניהול ושליטה בכעסים

22/02/2017

יש לכם ילד או מתבגר כועס? אני מתכוון שבאופן מתמשך וכרוני הוא יכול לצעוק, אולי לקלל, לטרוק דלתות ושאר ירקות. יתכן שהוא רוצה לבטא רגשות עמוקים יותר. משהו מחולל אצלו את הכעס ואני רוצה במאמר הקצר הזה להתייחס לכמה מהסיבות האפשריות לכך.

מה מתחת לכעס?

כעס של ילד ובעצם של כל אדם, הוא רק סמן לכך שיש עוד רגשות עמוקים יותר מתחתיו שאינם מטופלים ושאינם מקבלים ביטוי. רוצים דוגמא? דמיינו לרגע מצב שבו חתכו אתכם בכביש. מישהו נכנס במקומכם ובצורה אלימה ממש לנתיב שלכם וגרם לכם לבלום בפתאומיות. ממש גנב לכם את המקום.  איך אתם מרגישים באותו הרגע? כועסים? ומה עוד? אם תחשבו על זה קצת יותר לעומק תגלו שיש שם רגשות נוספים כמו השפלה וזלזול. ומה לגבי פחד? אולי אתם מרגישים שפלשו לכם למרחב החופש שלכם ושיש כאן כפייה ולא אתם המחליטים כאן? זה מביא להרגשת חוסר אונים. מה לגבי הצדק? אולי זה מרגיש לכם לא צודק? מתסכל?  האם זה מציף לכם תחושת לבד? אולי תגידו שאני מגזים ושסך הכל מישהו חתך אותי והוא לא בסדר ולכן אתם כועסים. אבל בכל פעם שאני עושה תרגיל כזה עם מטופלים אנחנו מגיעים לסט שלם של רגשות שעולים שהם בעצם הסיפור הרגשי של אות...

08/02/2017

בעוד יומיים יגיעו הילדים שלכם הביתה עם תעודות המחצית. הפעם אני רוצה להעביר אליכם מסר קצר אבל מאד משמעותי בעניין הזה.

כשמגיעים אלי אנשים כועסים לטיפול או לסדנא אני רואה ביניהם קו מחבר מאד ברור. כולם חוו בילדות ובנערות שלהם הקטנה של מי שהם. הם גדלו תחת התחושה שמשהו בהם פגום, שהם לא מספיק טובים.

כשנכנסים יותר לעומק מגלים שיש שם מצבים שכיחים כמו אלימות ותוקפנות מילולית. אלו מצבים ברורים שיביאו להרגשה פנימית של הילד שהוא לא שווה ולכן כבוגרים תתפתח רגישות לביקורת ובכלל למצבים שנראים להם ככאלו שמקטינים אותם. הם פשוט חווים באופן לא מודע את האלימות שחוו בילדות.

אבל יש גם מצבים מעודנים יותר שם בילדות שיכולים להביא לאותם תחושות בדיוק. לדוגמא, הורה "נוטש"  בשל מחלה קשה או גירושין או מצבים אחרים מורכבים יותר. הכוונה לנטישה רגשית ולא רק לנטישה פיסית. הילד מרגיש שלא מתייחסים אליו ולצרכים הרגשיים שלו והוא עושה קישור שגוי שזה בגלל שמשהו פגום בו. שהוא לא בסדר. אחרת מדוע לא מתייחסים אליו? כאן, שוב מתפתחת תחושת הנחיתות שמביאה לכעסים.

מצב דומה הוא של הורה ביקורתי מאד. שם אין אפילו צעקות או אלימות ואפילו לא נטי...

01/02/2017

האם אי פעם מצאתם את עצמכם עושים משהו שלא מתאים לכם? הרגשתם שאתם לא חופשיים ושמישהו מכופף אתכם לעשות את זה בניגוד לרצונכם? התרגזתם? אם השבתם בחיוב על אחת מהשאלות המאמר הזה מיועד לכם. מזמין אתכם למוד קצת יותר על עצמכם ועל מנגנון הריצוי והאחריות שבכם.

הצומת

בתהליך הצמיחה של ניהול ושליטה בכעסים אני פעמים רבות מדבר על צומת ההתפרצות. הצומת הזו היא המקום שבו אני בוחר כשאני כועס לאן לפנות? האם לפנות לאוטומט של הכעס, להתפרץ, להשפיל ולהקטין? או לפנות לכיוון השני. לבחור לעצור את ההתפרצות , להתארגן מחדש ולבטא את מה שאני מרגיש באופן לא תוקפני. פשוט לדבר על מה שאני מרגיש ומה שאני צריך.
המודעות לצומת הזו היא אחת מהשלבים הראשונים של התהליך שעובר כל כעסן בדרך אל החיים הרגועים שלו.

אבל יש גם מפלס נוסף לאותה צומת. מתחת לכעס תמיד יש רגשות עמוקים יותר. הם אלו שבעצם מפעילים אותו והא באופן פרדוקסאלי בכלל לא הבעיה, הוא רק סימפטום לכך שיש משהו עמוק יותר שצריך התייחסות.
 

ציפורן חודרנית

תחשבו על המצב הבא: אתם נמצאים אצל הרופא עם הילד ועם אבא שלכם שבא לעזור. לנער צריכים להוציא ציפורן חודרנית. זה הליך לא נעים שכולל הז...

Please reload

הודעות נבחרות

לא לכעוס - זה אימון של המוח

December 2, 2019

1/39
Please reload

ארכיון
Please reload

עקבו אחרינו
  • Grey Facebook Icon

טלפון: 052-4593957

WixPress logo-04.png

מרכזי לימוד: תל אביב -  חיפה - ירושלים
 מודיעין (פרטני בלבד)

© כל הזכויות שמורות