בלוג ניהול ושליטה בכעסים

26/07/2017

כשאומרים ניהול כעס מיד חושבים על מישהו שצועק, מעליב, משפיל שצריך להפחית ולאזן את התוקפנות הזו.  אבל תתפלאו לשמוע שיש גם סוג אחר של כעסנים שניהול כעס עבורם הוא דווקא להגביר את הכעס (את רגש הכעס ולא התוקפנות). הם פשוט צריכים ללמוד לכעוס. הכעס שלהם כל כך מודחק עד שהוא מופנה בעיקר כלפי עצמם (כמו "איזה כשלון אני...") והתוצאה היא התבוננות מאד פסימית וממורמרת על העולם .

כעס הוא נורת אזהרה

כמה שזה ישמע מוזר, כעס הוא לא באמת הבעיה המרכזית של כעסנים. בין יתר השימושים שלו, כעס הוא סוג של נורת אזהרה שמתריעה שיש כרגע רגשות נוספים לא מטופלים. קחו לדוגמא מישהו שחתך אתכם בכביש בפראות. מה אתם מרגישים שם חוץ מהכעס? מה דעתכם על פחד (מסכנים אתכם) , זלזול, לא רואים אתכם, השפלה, תסכול, תחושה שזה לא הוגן, קנאה (אולי זה רכב יוקרה...). אתם מבינים? יש כאן סט שלם של רגשות שמתחולל בתוככם והם לא מוגבלים רק לכעס. הכעס רק מתריע שהם שם.
 

תוקפנות היא שחרור רגשי

עכשיו מגיעה התוקפנות – אתם צופרים, מקללים אולי יוצאים מהרכב, אולי רודפים אחרי זה שחתך אתכם. מדוע? כי אתם רוצים לפרוק את מה שאתם מרגישים. תעצמו רגע את העיניים ות...

12/07/2017

כשאנחנו מתחילים מפגש של סדנא אני בדרך שואל מי רוצה להתחיל? והתגובה האופיינית כמעט לכל קבוצה היא שתיקה. טוב זה טבעי נכון? קצת מתביישים. אבל אז קורה משהו מעניין יותר. מי שרוצה לדבר פונה למישהו אחר ושואל: "אתה רוצה להתחיל?". והשני עונה לו: "תתחיל, זה בסדר". אם לתאר לכם מה מרגיש שם במעגל זו פשוט אנרגיה פוטנציאלית אצורה שלא מקבלת ביטוי. יש כמה שרוצים, אבל ממש רוצים לדבר, לשתף, לפרוק את מה שעבר עליהם השבוע אבל אף אחד לא מתחיל ממש. זה יכול להראות לכם בתחילה כמשהו מאד נכון, משהו שמכבד את האחר ויתכן שאתם צודקים. אבל מה שקורה שם בנוסף, והוא הדבר העיקרי, הוא שאף אחד לא מעז לקחת את המקום שלו. מדוע שלא יאמר מישהו: "תודה עמית, אני רוצה להתחיל...".

המצב הזה שתיארתי כאן מאד אופייני לכעסנים. לקחת את המקום שלך בעצמך זה משהו שמאד קשה לאדם עם בעיית ניהול ושליטה בכעסים. בעצם בסיטואציה הזו הוא ממתין לאישור החיצוני מהסביבה למקום שלו. הסביבה כאילו שולטת בנוכחות שלו בעולם.

2 ק"ג של בורקס?!
 

הנה עוד דוגמא: נניח שמחלקים רשימת מזון למסיבת סיום של הילדים שלכם וקיבלתם להביא 2 ק"ג בורקס. ונניח שזה ממש לא מתאים לכם. זה...

Please reload

הודעות נבחרות

לא לכעוס - זה אימון של המוח

December 2, 2019

1/39
Please reload

ארכיון
Please reload

עקבו אחרינו
  • Grey Facebook Icon

טלפון: 052-4593957

WixPress logo-04.png

מרכזי לימוד: תל אביב -  חיפה - ירושלים
 מודיעין (פרטני בלבד)

© כל הזכויות שמורות