בלוג ניהול ושליטה בכעסים

19/06/2018

אם הייתי מבקש מכם לתאר אדם שנמצא כרגע בהתקף של כעס, סביר שהייתם מתארים אדם שצועק או מדבר בטונים חזקים. תוכן המילים שלו מקטין ומשפיל ואולי הוא אפילו זורק איזה חפץ על הרצפה או טורק איזו דלת. זה קורה לו גם בשברירי שניות! משהו נאמר או נעשה והוא מגיב לזה בהתפרצות גלוייה וברורה של כעס. כשהוא בתוך ההתקף הזה, התחושה שצריך להזהר ממנו. האמת שגם הכעסנים עצמם מעידים על "ירידת מסך" בזמן הזה. כאילו זה לא הם באותם רגעים.
אלא שיש גם כעסנים מסוג אחר, כאלו שההתפרצות שלהם היא פנימית ופחות נראית לעין. אלו, לעומת המתפרצים קרויים דחסנים משום שהכעסים שלהם אצורים בתוכם ופחות נוטים להתפרץ החוצה ויותר כלפי פנים.

המתפרצים

כדי להבין מה עובר על הדחסנים נרצה קודם להבין דווקא את המתפרצים. כבר ציינו בעבר שההתפרצות היא סופו של תהליך (ראו המאמר "התפרצות כעסית"). ההתפרצות משחררת רגשות שהיו אגורים בתוכנו ושאינם יכולים עוד להשאר בפנים והכעס הוא בסך הכל המנגנון שמשחרר אותם. הרגשות האלו חייבים לצאת החוצה ואז איזה טריגר קטן בעולם החיצון מצית את הכעס ומשחרר את הקיטור הרגשי שנצבר.

בואו ניקח דוגמא: נניח שלאדם מסויים  היה יום מלח...

05/06/2018

אתחיל מהסוף – התפרצות הכעס היא סופו של תהליך ולא תחילתו. מה שאני אומר כאן יכול להיות קצת מנוגד למה שאתם חווים בזמן ההתפרצות נכון? הרי היא מגיעה משום מקום ומתרחשת בשברירי שניות. כרגע, מנקודת מבטכם, זה נראה כאילו זה יהיה בלתי אפשרי לעצור אותה כי הרי אין די זמן על מנת להגיב אליה. היא מתרחשת ברגעים ספורים של אי שליטה. האמת היא, שעל מנת לעצור את ההתפרצות או להסית אותה לכיוון חיובי ונכון, אנחנו צריכים להבין את המנגנון שמקדים אותה.

התפרצות געשית

אז כדי להבין את זה טוב יותר את הנקודה הזו, בואו נתבונן לרגע על ההתפרצות פיסית של הר געש. לבה רותחת יוצאת בלחץ עצום אל השמים וזורמת כמו נחל לוהט על פני האדמה. היא חורכת כל מה שבדרך וגורמת להרס של כל מה שבנתיב שלה. אבל אם נלך לאחור בזמן  נראה שההתפרצות הגעשית הזו נבנית לאורך זמן הרבה לפני ההתפרצות עצמה. מתחת לפני השטח עולה לו הסלע המותך ונתקל בסלעי קרום כדור הארץ שלא מאפשרים לו לפרוץ. כתוצאה מכך נוצר מתחת לפני השטח תא (מאגמה) המכיל סלע מותך שהלחץ בו עולה בצורה הדרגתית. ככל שיותר סלע מותך יגיע אליו, כך יעלה בו הלחץ. כשהלחץ הזה מספיק גדול, נוצרים סדקים  ב...

Please reload

הודעות נבחרות

לא לכעוס - זה אימון של המוח

December 2, 2019

1/39
Please reload

ארכיון
Please reload

עקבו אחרינו
  • Grey Facebook Icon

טלפון: 052-4593957

WixPress logo-04.png

מרכזי לימוד: תל אביב -  חיפה - ירושלים
 מודיעין (פרטני בלבד)

© כל הזכויות שמורות