בלוג ניהול ושליטה בכעסים

25/07/2018

הכבישים בארצנו הקטנה יכולים להיות שדה קרב של ממש. כעסנים רבים מוצאים את הכביש כמקום שכיח שבו הם פורקים כעסים על נהגים אחרים ויש להם סיבה טובה לכך. זה חותך מימין, וזה גונב רמזור משמאל. הסיבות יכולות מוצדקות לחלוטין והשאלה היא מה אנחנו יכולים לעשות בעניין. הרי אנחנו לא יכולים לשלוט על כל הנהגים. בואו ונראה.

מדוע הכביש מכעיס אתכם?

בואו ונתחיל עם הסיבות לכעסים שלכם בכבישים. אני מניח שלו הייתי מבקש מכם לתאר לי מדוע אתם כועסים בכביש, הייתם עונים לי שהנהגים האחרים בכביש הם אנשים לא זהירים, לא מתחשבים, לפעמים נוסעים מהר מידי ולפעמים לאט מידי. הם כאלו שאין להם סבלנות ולכן הם יתחתכו אותך בכביש רק כדי למלא את הצורך שלהם להגיע בזמן ובלי הפרעות.

אלא, שמה שתואר כאן למעלה הוא מה האחרים עושים לכם בכביש שגורם לכם להתעצבן ואני מבקש שתתבוננו דווקא פנימה ותנסו לברר עם עצמכם מה אתם מרגישים כשדברים שמרגיזים אתכם בכביש מתרחשים. אני מניח שתגלו שמעבר לכעס יש שם תחושות שאתם שקופים ולא שווים, שלא רואים אתכם, של חוסר אונים וחוסר שליטה. של אי צדק כי אתם לא מתנהגים כך לאחרים, של אי חופש כי מישהו אחר כרגע מכתיב לכם את...

05/07/2018

אתם נוסעים בכביש המהיר ועסוקים במחשבות שלכם ולאחר כמה שניות של נסיעה אתם מבינים שהרגע פספסתם את הפניה ימינה אל היעד שלכם. מה יקרה לכם באותם רגעים? תתעצבנו? תכעסו? תאשימו את עצמכם ? ואם פתאום מתחיל פקק בגלל תאונה בהמשך הדרך? אולי  הנהגים אשמים? אם אתם כעסנים סביר להניח שאשמה שתהיה שם בכל מקרה – כלפי חוץ או כלפי פנים.

הכישלון הפנימי

אשמה היא רגש שמחובר בדרך כלל לתחושת כישלון פנימית. כשאנחנו מרגישים אשמים אנחנו למעשה מקשרים בין אירוע שהתרחש כמו הפספוס של הפניה או הפקק,  לבין התוצאה השלילית שלו , כמו העיכוב להגיע אל היעד בדוגמא שלנו. אלא שאצל כעסנים המנגנון הזה מוגבר מאד. לא נכנס כרגע לנסיבות העבר של הכעסנים, אלא רק נאמר שבילדותם הם חוו אשמה ותחושת כישלון באופן מתמשך והדבר גרם להם לחוש בדידות וכאב. אלו תחושות קשות עבור ילד ולמעשה מתפתחת עם הזמן רגישות גבוהה מאד (!) לכישלון משום שהוא מחזיר אותם באופן לא מודע אל אותו עבר כואב.

להימנע בכל מחיר מכישלון

חלק משמעותי של הכעסים בבגרות הוא למעשה ביטוי של התסכול והפחד מהכישלון שכרגע התרחש. לכן הכעסנים עסוקים מאד בלהצליח ובעיקר בלהימנע מכישלון . בכל מחיר...

Please reload

הודעות נבחרות

לא לכעוס - זה אימון של המוח

December 2, 2019

1/39
Please reload

ארכיון
Please reload

עקבו אחרינו
  • Grey Facebook Icon

טלפון: 052-4593957

WixPress logo-04.png

מרכזי לימוד: תל אביב -  חיפה - ירושלים
 מודיעין (פרטני בלבד)

© כל הזכויות שמורות