top of page

סיר הלחץ הרגשי של הקורונה

עודכן: 13 באפר׳ 2020

איזו מהפכה מתרחשת כרגע בבתים בישראל! שינויי שגרה קיצוניים נכפו על מרבית המשפחות. חלק ניכר מהאנשים אינם עובדים ונאלצים פתאום להיות שעות ארוכות בבית עם המשפחה ואלו שעובדים אולי משאירים מאוחר בן או בת זוג לשעות ארוכות מאד עם הילדים כיוון שמערכות החינוך אינן פועלות כסדרן. יש גם את המתח הכלכלי, את אי הוודאות ואת הביטחון שהרבה פעולות של השגרה מעניקות לנו ביום יום. ועם זאת, יש גם צד שני למטבע והיא ההזדמנות להתמודד סוף סוף עם מנגנונים רגשיים שהדחקנו במשך שנים רבות. הקורונה מציפה אמת רגשית חבויה ואולי בשלב ראשון היא תקבל ביטוי בכעסים אבל יש גם שלב שני. הנה:

האמת מתגלה

אם היית רוצה לתאר את ההשפעה הרגשית של הקורונה עלינו הייתי אומר שהיא פשוט מוציאה את האמת העמוקה החוצה. קל לראות את זה במערכות המדינה והממשלה. כל התחלואים שהיו חבויים, מודחקים או מוסתרים היטב מקבלים ביטוי מאד משמעותי עכשיו. העצמאיים שהוזנחו והופלו שנים רבות זועקים את זעקתם כרגע, מערכת הבריאות הצפופה ממחישה את האמת העגומה של המחסור המשמעותי בתקציב ובציוד ואפילו השיקולים הפוליטיים מראים את פניהם האמיתיות ככל שהזמן חולף.

גם האמת הרגשית מתגלה

ומה לגבי הרגשות שלנו? זה עניין משמעותי שמתרחש כרגע כמעט בכל בית בישראל. גם כאן האמת הרגשית העמוקה שלנו מקבלת ביטוי כפי שלא קיבלה שנים ארוכות וזו הזדמנות, כן הזדמנות משמעותית, לריפוי, לניקוי ולהתמודדות. בסוף משבר הקורונה, אלו שיבחרו בכך, יכולים לצאת ממנו מחוזקים ובריאים נפשית הרבה יותר. בדרך, זה כרוך אולי בדרמה אבל הפעם היא מביאה איתה משהו שונה – הזדמנות משמעותית לשינוי.

למה אני מתכוון? שינוי השגרה שנכפה עלינו עכשיו מביא אותנו להתמודד עם מקומות רגשיים שמודגשים בזמנים האלו. הנה כמה דוגמאות (כל השמות בדויים כמובן)

חברות במשבר

שירה סיפרה לי שיש לה חברה טובה כעשר שנים. כשהן מבלות יחד יש שם המון שמחה וצחוק אבל משהו מאד מפריע לשירה כבר שנים רבות. היא מרגישה שזו חברות חד צדדית ושיש מקום רגשי בעיקר לחברה שלה ופחות עבורה. תמיד כשהן נפגשות החברה מדברת המון על עצמה ועל הבעיות שלה בחיים ולשירה לא נותר מקום. אבל שירה, שהיא אדם חיובי מאד, רואה תמיד את החיוב. היא נזכרת בבילויים הטובים שלהם ובדרך כלל הייתה בוחרת להדחיק את השאר. סוג של מקבלת את המצב כפי שהוא. אלא, שעכשיו עם משבר הקורונה העוצמות הרגשיות ששירה בעצמה חווה הן משמעותיות והיא לא יכולה עוד להניח להם ולהדחיק אותם. היא מרגישה שהיא כבר לא יכולה לוותר על עצמה והנה היא עומדת בפני האמת הרגשית שהיא מדחיקה שכבר שנים ויש לה הזדמנות! במקום להמשיך ולהדחיק – לשנות. להוציא את הרגשות שלה החוצה. אולי בדמות שיחה עם אותה חברה ואולי בקצה השני בדמות פרידה מאותה חברה. בכל בחירה שהיא תבחר היא משנה דפוס התנהגותי עמוק וחבוי.

מה אני שווה עכשיו?

אלי עובד בעבודה שהוא מאד אוהב. היא התשוקה שלו, האהבה שלו, היצירה שלו, המשמעות שלו. אלא, שעכשיו הוא נאלץ לסגור את העסק ולטפל בילדים בזמן שאשתו ממשיכה לעבוד כרגיל בעסק הפרטי שלה. אלי מרגיש מאד מתוסכל, כועס ועצוב שהוא לא יכול לעבוד ועם זאת הוא פוגש מנגנון רגשי עמוק ומשמעותי שמניע את חייו כבר שנים רבות והוא שהעבודה שלו – היא המשמעות שלו. בלעדיה הוא מרגיש לא שווה. אצלו זה קשור לילדות, לזמן שאביו שידר לו שהמשמעות הכי חשובה בחיים, היא ההצלחה הכלכלית. והנה עכשיו הוא צריך להתמודד עם הרגשות האלו וגם לו יש הזדמנות – להבין שהערך העצמי שלו נובע ממנו, מעצמו, ממי שהוא! הוא זה שבנה את העסק הזה ולא ההיפך, ולכן מקור הכוח והביטחון שלו בחיים יכול להיות פנימי, ללא קשר לתעסוקה כזו או אחרת. זו הזדמנות משמעותית עבורו לשינוי של תפיסות ישנות.

איזה פחד!!!!!

אלינה תמיד הייתה קצת חרדתית בכל מה שקשור לכסף. היא תמיד עבדה וחסכה כסף ליום סגריר. גם בימים של שגרה, היא תמיד חיפשה את הדיל הכי טוב, את המסעדה הכי משתלמת וגם שם את המנה במחיר סביר. החרדה נובעת פעמים רבות מהחשש מהלא נודע. והנה עכשיו תסריט האימה שלה מתגשם וכשהיא ללא עבודה החרדות שלה מתגברות!. גם עבורה זו הזדמנות משום שמה יכול להיות הוא, שככל כשהמצב ימשך, היא אולי תבין שהחרדות כשלעצמן לא עוזרות לה. אולי היא תלמד לשחרר חלק מהן ותלמד לחיות בשלום עם המחסור הזמני ובעיקר עם אי הוודאות. אולי היא תבין שזלא הכל בשליטה שלה ותמצא דווקא את הרוגע הפנימי סוף סוף בחייה ולא את הרוגע שנובע מכמה כסף יש לה בחסכונות.

כפי שציינתי יש שלב ראשון שבו הרגשות העמוקים צפים למודע בצורה מאד ברורה ובשלב השני קיים הפוטנציאל לשנות ולרפא מנגנונים עמוקים וישנים בתוכנו. זהו פוטנציאל כמובן וזה אומר שלא כולם יעברו שינוי אבל ההזדמנות בהחלט קיימת עבור כולם. לכן אני רואה במגפת הקורונה הזדמנות לריפוי רגשי המוני ולא רק מחלה.

ומה בולט מאד בשלב הראשון? – הכעס! משום שהכעס הוא בסך הכל התראה רגשית והוא פעמים רבות המנגנון שעוזר לנו לפרוק את אותם רגשות. אלא שזה נעשה באופן תוקפני ופוגע. על כך כתבתי במאמרים רבים שאתם מוזמנים לקרוא בתוך הבלוג.

כעסים רבים צפים עכשיו בבתים בישראל ובעולם אבל יש איתם גם הזדמנות חדשה והיא ההזדמנות לשנות. הם מציפים מנגנונים עמוקים וחבויים ומביאים איתם גם כעסים רבים. ולכן, לאור המצב שנוצר, יצרתי עבורכם תהליך מקוצר וזול (118 ₪ לחודש) . סדנת און-ליין שבה ניגע ונתרגל שינוי התנהגותי משמעותי. יש במצב הזה הזדמנות עבורכם – האם תנצלו אותה?

עמית


למידע על הסדנא לניהול כעס לחצו כאן

למילוי שאלון מבוסס מחקר למדידת רמת הכעס שלכם לחצו כאן

243 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page