top of page

חימום עצמי - לא רק בחורף

עודכן: 2 באפר׳


חימום עצמי - לא רק בחורף

חימום עצמי

קורה לכם לפעמים שאתם מוצאים את עצמכם מתעצבנים במחשבות? אני מתכוון שאתם לדוגמא שוכבים בלילה במיטה ופתאום עולות לכם מחשבות על אירוע מסויים או על אדם מסויים שפשוט מעצבנות אתכם? לתופעה הזו קוראים "חימום עצמי" והיא מפעילה אצלכם מנגנון של כעס שיתכן וגורם ללב שלכם להאיץ את פעימותיו, לנשימה שלכם להיות קצובה ממש כמו בהתקף עצבים שבו האדם הזה היה ממש מולכם.


יש שם גם התבוננות חוזרת ונשנית על מה שקרה ומה שנאמר ובעיקר תחושות של נקמה וביקורת עצמית בסגנון "איך לא אמרתי לו..." או " הייתי צריך לנהוג כך או אחרת...". אגב, רוב הסיכויים שעכשיו כנראה גם תתקשו להירדם פשוט מהסיבה שפרץ אדרנלין זורם בדמכם. אתם בהתקף כעס – ואין אף אחד מולכם.

צדק תרדוף

כשאנשים כועסים, בעיקר כאלו שיש להם עניין עם שליטה בכעסים, התחושה הבסיסית היא שהם מרגישים "שקופים". שלא מתייחסים אליהם, שמזלזלים בהם, שהם פשוט לא קיימים. בעצם זה מפגש רגשי עם תחושות מן העבר. אז, רובם גדלו תחת סוג של הקטנה כרונית (החל מביקורת דרך נטישה ועד לאלימות של ממש). זו הסיבה שיש בקרב אותם אנשים כיום, קיימת רגישות גבוה מאד לביקורת, לחופש ולצדק. כולם מסמלים סוג של הקטנה של מי שאתה.


אבל אני רוצה להתייחס רגע ספציפית לנושא הצדק ולחשיבות שלו אצל הכעסן. האמת שזה די פשוט. אם אני צודק אני מרגיש מעל זה שיש לי חילוקי דעות איתו. ידי על העליונה ואני מרגיש טוב עם עצמי. אבל (!) אם אני לא מצליח להיות צודק בוויכוח או בעימות, אני מרגיש פחות ממנו, לא שווה, לא קיים – "שקוף".


ולהרגיש "שקוף" זה בדיוק אותו מפגש לא נעים עם הרגשות הכואבים מהעבר. כשאני לא צודק אני חווה באופן לא מודע, את הסטירה שקיבלתי מההורה (כל אחד ו"הסטירה" שלו. כאמור זו יכולה להיות גם ביקורת או כל דרך שביטלה בעבר את מי שאני). כתוצאה מכך, אני יכול למצוא את עצמי נלחם בחירוף נפש על מה שאני חושב שצודק. אני לא יכול באמת להניח למערכה הזו – עד שאנצח. אין אפשרות אחרת מבחינתי.

הנקמה

אבל מה לעשות שלא בכל הוויכוחים והעימותים אתם יכולים לנצח. יש מקרים שבהם אתם מפסידים במערכה. זה יכול להיות כי לדוגמא זה וויכוח עם הבוס שלכם ומה לעשות שלו יש פעמים רבות את המילה האחרונה.

לכעסן, להיות במקום שמישהו הפך אותו ללא צודק זה בלתי אפשרי.


התחושה של ההפסד במערכה, מפגישה אותו עם מקום רגשי לא פשוט כפי שתארתי קודם לכן. ואז, בלילה במיטה, הוא פשוט ממשיך להלחם על הצדק שלו ועל הכרעה לטובתו במערכה. הוא שוכב במיטה ומשחזר שוב ושוב את מה שהיה שם, מרגיש שוב את ההשפלה ובדמיונו , על מנת שהפעם יוכל לנצח הוא פשוט מתחיל לחשוב על מחשבות נקמניות.


שהרי מה מטרתה של נקמה? להשפיל את הצד השני ולהביא אותו לשלם מחיר על מה שקרה. בעצם, המחשבות הנקמניות מנסות לתקן את העיוות הבלתי נתפס של הכעסן כלפי ההפסד במערכה.

אגב, הרי ברוב המקרים במציאות זה לא באמת קורה ולכן המחשבות האלו באות שוב ושוב. לילה אחר לילה. כי הן לא מוצאות מנוחה אמיתית בדמות ניצחון אמיתי במערכה.

ההרס העצמי

לפעמים, יחד עם תחושות הנקמה מגיעה גם הביקורת העצמית. אם לא ניצחתי במערכה אז לא רק הצד השני אשם, אלא גם לי יש חלק בכך. ואז מגיעות גם המחשבות ההרסניות לא פחות כמו: "איזה אפס אני" ,"הייתי צריך לאמר כך או אחרת...". גם פה אין פתרון ממשי במציאות וההלקאה העצמית הזו תחזור לילה אחר לילה.

ההתפרצות

בעצם גם הביקורת העצמית וגם תחושת הנקם מתרחשות באופן פנימי. הן "מחממות" את הכעסן בלופ פנימי שלא נגמר כי אין לו באמת פתרון מעשי.


אבל הקיטור הזה שיוצר ה"חימום העצמי" יוצר לחץ שחייב לצאת החוצה. הוא מצטבר עד שרמתו כה גבוהה שרוב הסיכויים שהוא ישתחרר בהתפרצות כעס, בדרך כלל כלפי בן/בת הזוג או הילדים. על משהו קטן ושולי שבכלל לא קשור לאותו מאבק שהביא לחימום העצמי מלכתחילה.

הבשורה הטובה היא שיש מה לעשות. אפשר לחיות חיים רגועים. והבסיס להתחלת השינוי הוא הבנה של המנגנונים הפנימיים האוטומטיים ובהם גם מנגנון "החימום העצמי". מודעות יוצרת בחירה חדשה אל מול האוטומט שמפעיל אצלכם היום כעסים. זאת בשילוב כלים מתאימים יכולים להביא לחיים רגועים.

עמית לוי.

למידע על הסדנאות "לנצח את הכעס" ו "להרגיע את הכעס" לחצו כאן


90 צפיות0 תגובות
bottom of page