top of page

האם אתם מושלמים?


כעסנים רבים תמיד רוצים להיות מושלמים. כשאתה מושלם אתה נמצא במקום שאתה חזק, ידך על העליונה, סביר שתקבל שבחים ואתה נמצא הרחק מהמקום שמזלזלים בך מההרגשה שאתה לא שווה או שמעבירים עליך ביקורת. כך לפחות אתה חושב. אבל איזה מאמץ נדרש על מנת להיות מושלם? מה זה דורש ממך ומה אתה דורש מהסביבה שלך לצורך כך?

להיות מושלם

מה זה אומר להיות מושלם? בעיקר זה להיות עם הפנים כלפי חוץ ולעשות את מה "שנכון" ומבלי לטעות כלל. אז נניח שאתם צריכים להגיע לארוחת שישי אצל חברים או משפחה. אני יכול לדמיין מה מתרחש אצלכם בבית ככל שהזמן ליציאה והגעה בזמן מתקרב (גם הייתי שם בעצמי וגם ושמעתי את זה כל כך הרבה בסדנאות). מבחינתכם, תהיו מוכנים הרבה לפני שצריך לצאת נכון? העיקר להגיע בזמן. אבל מה עם המשפחה שלכם? אהה... הילדה הסתבכה עם השיער, שני הילדים האחרים רבים על משהו וממש לא מתארגנים ובת הזוג שלכם? היא עדיין מתלבטת על איזו חולצה ללבוש...אוף! איזה לחץ, איזה כעס! האווירה הופכת מתוחה יותר ויותר והרגשות האלו של הלחץ והכעס יכולים לצאת כלפי בני המשפחה שלכם. כל יציאה כזו היא מאבק רגשי לא פשוט נכון?

הרגשות שמאחורי המושלמות

אז מה קורה שם בעצם? אם נבחן את הסיטואציה מנקודת מבט רגשית, נגלה שבעצם מה שבאמת מטריד אתכם הוא שתאחרו לארוחה ואיחור כזה יכול לגרור תגובות שליליות כלפיכם כמו "אנחנו מחכים לכם", "איזה לא אחראיים אתם" וכד'. לכעסן, זה המקום הכי רגיש – שאומרים לו במה הוא לא בסדר, הרי הוא שמע את זה כל הילדות שלו (פאסיבית או אקטיבית) ולכן על מנת שלא להיות שוב באותו מקום רגשי כואב מרבית הכעסנים מפתחים חוש למושלמות. שלא תחשבו שזה רק כלפי הסביבה, זה מתחיל בעצמם. הם צריכים להיות מושלמים גם כלפי עצמם. בכל מקרה להגיע בזמן זה מה שחייב לקרות גם במחיר של לכעוס ולהלחיץ את כל מי שצריך להגיע איתם.

יש כזה דבר מושלם?

אבל האם באמת יש כזה דבר מושלם? תגידו, ראיתם פעם זוג שלא כועס? בטח תגידו שזה לא אמיתי , זה מאד טבעי לבני זוג שיהיו להם גם ריבים . נכון מאד! כי להיות מושלם זה להיות בסדר כל הזמן, עם עצמי ועם העולם ולהיות עסוק כל הזמן בלעשות את מה "שצריך" ומה שמצפים ממני. לו רק זה היה תלוי בכם, לא היתה בעיה. העניין הוא שאנחנו חיים בעולם עם אנשים אחרים וזה אומר בגדול שלא הכל תלוי בנו. גם אם אנחנו שולטים ביד רמה בבני המשפחה על מנת שנצא בזמן, אנחנו לא שולטים על הנהגים האחרים בכביש, על הפסקת החשמל שיכולה לשבש את הרמזורים, על המסמר שעשה לנו פנצ'ר ואפילו לא בחיידק שהרגע גרם לילדה שלכם לפתח חום. זה לא בשליטתכם ולכן הרצון להיות מושלמים הוא כמעט ואיננו ישים והוא כפי שציינתי קודם, רצון רגשי במהותו – רצון להרגיש בסדר.

להיות שלם = להיות רגוע

אחד הדברים המרכזיים שאנחנו עובדים עליו בסדנא לניהול כעסים הוא להפוך מהרצון להיום מושלם להבנה שאני אדם שלם בכל מקרה. שלם זה מקום מאוזן יותר, שלם הוא המקום שבו אני מקבל את כל הצדדים שבי, גם כשאני מאחר, גם כשאני לחוץ, גם כשאני מקנא. בכולם יש גם היבטים חיוביים. (קנאה יכולה להניע לפעולה, פחד יכול לשמור עלי, לחץ יכול להביא לתוצאות – הכל במינון המתאים). כשאני שלם עם עצמי אני יכול להסיר את האשמה מכך שלא השגתי את המושלמות כי זה טבעי וזה לא תמיד תלוי רק בי. זה מקום של הקלה, של נינוחות ושל רוגע ויש לו מקום משמעותי בתהליך לניהול כעסים יחד עם הכלים המאד יעילים לניהול הכעסים.

עמית לוי

למידע על הסדנאות הקרובות לניהול כעסים לחצו כאן


128 צפיות0 תגובות
bottom of page