חיפוש

רק תנסו לתפוס לי את המקום!


בערב שישי הייתי בהופעת סטנד אפ מעולה . ממש לפני תחילת המופע הגיעו לשורה שלפני בני זוג שחיפשו את המקום שלהם כשגילו שמישהי אחרת יושבת באחד המושבים שלהם. הם ניסו לבקש ממנה לזוז והיא פשוט התעלמה. בשורה אחת קדימה מהם, זוג אחר הגיע ונתקל באותו המצב ושם הם גילו שהוא נבע מהעובדה שפשוט יש להם אותו שם ובקופה כנראה עשו איזה בלבול. ממש כשהם הבינו את המצב הבעייתי האורות כבו והמופע התחיל. איך אתם הייתם מגיבים ?

אני לא קיים

מה אתם הייתם מרגישים בכל אחת מהסיטואציות? אם כעס עולה בכם, אתם בחברה טובה וטבעית לחלוטין. כעס הוא רגש טבעי שקיים אצל כל אחד. אבל בואו נתחיל ונראה מדוע בכלל כעס עולה שם? הסיבה היא משום שהכיסא הזה בתיאטרון מייצג באותם הרגעים את הנוכחות שלכם בעולם – את האישור החיצוני לכך שאתם קיימים. מישהו כרגע מתעלם מהקיום שלכם (האישה שלא זזה והנציג בקופה שעשה טעות אמנם אבל "שכח" אתכם). הרי שילמתם על הכרטיס וזה אמור להיות המקום שלכם וכרגע אתם עומדים שם חסרי אונים ולא קיימים מבחינתם. במצב כזה קיים הפוטנציאל החזק שהחלק ההישרדותי במוח שלכם יקבל פיקוד.

ההישרדות

אתם אולי מרימים גבה ואומרים מה הישרדותי כאן הרי זה כולה כיסא בתאטרון, נכון? אלא שהמוח שלנו לא מבחין בין הישרדות פיסית להישרדות מנטלית/רגשית. כרגע אתם במצב שבו אתם, הצרכים שלכם והרגשות שלכם מבוטלים על ידי הסביבה, ואותו חלק קדום-הישרדותי במוח שלכם נכנס לפעולה. כשזה קורה המוח הקדום יודע בגדול להפעיל שני מנגנונים עיקריים – להילחם או לברוח (Fight or flight) . הוא מכין את הגוף שלכם מבחינה פיסית למאבק ולכן בהחלט יתכן שברגעי הכעס האלו תחושו בדופק מואץ ובנשימה קצובה ובסימפטומים פיזיולוגים נוספים.