סדנת ניהול כעס במוסדות חינוך

shutterstock_311780468.jpg

כלים מעשיים לניהול כעסים במסגרות חינוכיות

כעס הוא רגש טבעי שבדרך כלל מאותת לנו על אי צדק, משמש לסימון גבולות כלפי אחרים ובעיקר מעיד שיש לנו רגשות נוספים מתחתיו שלא קיבלו ביטוי או מענה. הבעיה מתחילה כשהכעס הופך להתנהגות תוקפנית שפוגעת באחרים. בהתנהגות מעליבה, מקטינה, משפילה, מאיימת ולעיתים גם אלימה פיסית כלפי אחרים.

 

ההתנהגות התוקפנית

ההתנהגות התוקפנית מופעלת אצל מבוגרים ואצל ילדים על ידי אזור הישרדותי במוח האנושי. באותם רגעים חווה האדם התוקפני איום קיומי על מקומו  הפיסי ו/או הנפשי. אצל הילדים תפיסת האיום היא נפשית בעיקר. תחושתם היא שאין מקום למי שהם, לרגשות שלהם, למצוקות שלהם. ולכן הכעס עולה שם כמנגנון שמנכיח אותם. כשהם כועסים הם נוכחים בצורה כזו שכבר אי אפשר להתעלם מהם יותר.

 

כיצד מטפלים ומתמודדים?

העניין הוא שטיפול בהתנהגות התוקפנית בלבד היא טיפול חסר בכעסים. גם ההצעה הטובה לנשום ולספור עד עשר היא רק תחילתה של הדרך  משום שהילדים למעשה מנסים להביע רגשות וצרכים שהם אינם מסוגלים תמיד לבטא בכוחות עצמם.

וכאן מגיע תפקידם של המורים לשמש כמתווך לרגשות והצרכים הרגשיים של התלמיד. זו שפה שניתן ללמוד אותה בתוך פרק זמן קצר יחסית והיא איננה מצריכה אנרגיה רבה כאשר מבינים את יסודותיה והיא יכולה לפתור בעיות התנהגותיות בפרק זמן קצר הרבה יותר מהטיפול הרגיל.

 

לא רק בבית הספר

היופי של התהליך הוא שאת הכלים המעשיים של התהליך הזה ניתן ליישם גם בחיים האישיים. גם כמבוגרים אנחנו נתקלים בקונפליקטים עם בני ובנות הזוג, הילדים ובכלל. ההבנה הזו של התועלת האישית יוצרת בכל פעם מחדש שיתוף פעולה מצויין של משתתפי הסדנא. עובדה שמגבירה בצורה משמעותית את יעילותה.

 

נושאיה העיקריים של הסדנא:
 

 1. ​עקרונות בסיסיים מדעיים להבנת מנגנוני הכעס והקונפליקט האנושיים

 2. צורות הביטוי של הכעס - גלויות וחבויות

 3. שיח רגשי אסרטיבי  - ניהול השיח על ידי הנכחה של הרגשות והצרכים שלנו ושל האחר

 4. חידוד יכולת הפרדה בין העולם העובדתי לעולם הרגשי

 5. חשיבותה של  התקשורת המלאה והמדוייקת

 6. תרגול מעשי

תוצרי התהליך:

 

 • לעבור ממצב של תוקפנות למצב של הקשבה ושיתוף פעולה

 • להתנהל באסרטיביות ורגישות בו זמנית

 • להתמודד בצורה טובה יותר עם הרגשות שמעורר בנו האחר

 • להיות מסוגלים להבין ולשקף את המניעים הרגשיים של האחר

 • להיות מסוגלים להוביל את המצב במקום להיות מובלים בו

 

מידע נוסף

הסדנא בנויה משני חלקים:

 

 • סדנת בסיס - שבה אנחנו מבינים את מנגנוני הכעס במוח האנושי, מבינים את כל צורות הביטוי של הכעס (זה לא תמיד רק בצעקות) ולומדים את הכלים הבסיסיים של השיח הרגשי כולל תרגול ראשוני. (אורכה 4 שעות שניתן גם לפצל לשני מפגשים של שעתיים במידת הצורך)

 

 • מפגש תרגול – מפגש שכולו מיועד ליישום ותרגול הכלים שנלמדו בסדנא הבסיס דרך אירועים מעשיים מהשטח, ניתוחם ובניית סימולציה להתנהלות חלופית מול התלמידים (אורכו 3 שעות וגם אותו ניתן לפצל לשני מפגשים של שעה וחצי כל אחד במידת הצורך)

 • מספר המשתתפים האופטימאלי הינו כ-  15 איש.


 

למידע נוסף התקשרו:
052-4593957

amit@dolevcenter.com