top of page
חיפוש

התפרצות כעסית


אתחיל מהסוף – התפרצות הכעס היא סופו של תהליך ולא תחילתו. מה שאני אומר כאן יכול להיות קצת מנוגד למה שאתם חווים בזמן ההתפרצות נכון? הרי היא מגיעה משום מקום ומתרחשת בשברירי שניות. כרגע, מנקודת מבטכם, זה נראה כאילו זה יהיה בלתי אפשרי לעצור אותה כי הרי אין די זמן על מנת להגיב אליה. היא מתרחשת ברגעים ספורים של אי שליטה. האמת היא, שעל מנת לעצור את ההתפרצות או להסית אותה לכיוון חיובי ונכון, אנחנו צריכים להבין את המנגנון שמקדים אותה.

התפרצות געשית

אז כדי להבין את זה טוב יותר את הנקודה הזו, בואו נתבונן לרגע על ההתפרצות פיסית של הר געש. לבה רותחת יוצאת בלחץ עצום אל השמים וזורמת כמו נחל לוהט על פני האדמה. היא חורכת כל מה שבדרך וגורמת להרס של כל מה שבנתיב שלה. אבל אם נלך לאחור בזמן נראה שההתפרצות הגעשית הזו נבנית לאורך זמן הרבה לפני ההתפרצות עצמה. מתחת לפני השטח עולה לו הסלע המותך ונתקל בסלעי קרום כדור הארץ שלא מאפשרים לו לפרוץ. כתוצאה מכך נוצר מתחת לפני השטח תא (מאגמה) המכיל סלע מותך שהלחץ בו עולה בצורה הדרגתית. ככל שיותר סלע מותך יגיע אליו, כך יעלה בו הלחץ. כשהלחץ הזה מספיק גדול, נוצרים סדקים בשכבת הסלע שמעל לתא והלבה הרותחת פשוט פורצת החוצה. אתם מבינים? ההתפרצות הגעשית היא סופו של תהליך ולא תחילתו.

ואיך לבה רותחת קשורה לכעסים?

קחו לדוגמא רגע של התפרצות שהיתה לכם לאחרונה. היא לא חייבת להיות משהו גדול . כל התפרצות טובה לנו. ועכשיו לכו קצת לאחור בזמן, לדקות שלפניה כן, לשעות שלפני כן, לימים שלפני כן. האם אתם מזהים שם את הבנייה של המתח הנפשי הזה שהביא אתכם להתפרצות? אחד הלקוחות שלי הוא מנהל ייצור במפעל . הוא סיפר שהיה עסוק מאד בתקלת חירום לא צפוייה בעבודה במשך יומיים. כמות השינה שלו היתה מאד מועטה ביומיים האלו. אבל לא רק מחסור בשינה היה שם, זו היתה סיטואציה מאד מלחיצה עם המון אחריות על הכתפיים שלו. בעיה משמעותית בתהליך הייצור שדרשה פתרון מיידי. מאות עובדים מושבתים ותהליך ייצור שפשוט נעצרו בגלל התקלה. לקח לו ולצוות שלו זמן לאתר את מקור התקלה ואז גם היה מחסור בחלקי חילוף. אבל לבסוף, לאחר יומיים של עבודה מאומצת התקלה תוקנה והמפעל חזר לתפקוד מלא. זה היה מצב לא צפוי אלא שבתחילת השבוע הוא קבע עם אשתו שביום רביעי, היום שבו תוקנה סופית התקלה, הוא יאסוף את הבנות ממסגרות הלימודים. והוא אכן אסף אותן , כשהוא עייף פיסית ונפשית והספיק שם איזה ריב קטן בין הבנות שלו על מנת שתהיה שם ההתפרצות של הכעס.

עכשיו, כשאתם קוראים את המילים האלו ומבינים מה היה שם לפני כן זה עדיין נראה לכם כאילו ההתפרצות היתה לא צפוייה? האם היא באמת הגיע משום מקום בשברירי שנייה?

כעס הוא סך הכל המכסה של סיר הרגשות

התייחסתי בעבר לעובדה שמתחת לכעס יש רגשות ומה שקרה שם בזמן ההתפרצות היא למעשה התפרקות רגשית. התסכול, חוסר האונים, האחריות , הלחץ, החשש מכשלון. כל אלו שהיו שייכם בכלל לעבודה, יצאו בהתפרצות הזו על הבנות. כשהן רבו ביניהן, זו היתה אחריות אחת יותר מידי עבור הכתפיים הרחבות שלו. כל ההצטברות של הרגשות והעייפות מהיומיים שלפני כן פשוט התפרצה והתפרקה באופן תוקפני כלפי הבנות.

חלק משמעותי מניהול הכעסים וההתפרצויות כולל למעשה את ההבנה והמודעות למה שמתרחש שם הרבה לפני כן. אנחנו צריכים לזהות ולטפל בהצטברות הזו לפני שהיא מגיעה לנקודת האל חזור ולצורך כך יש לנו במרכז דולב כלים משמעותיים.

עמית

למידע נוסף על הסדנאות לניהול כעסים לחצו כאן


207 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page