top of page

מילה של אבא (כועס)

עודכן: 13 במרץ

אם מישהו יאמר לילד שלכם : "איזה דפוק אתה" זה יכול לפגוע בו נכון? אבל אני רוצה לשאול האם יש הבדל לדעתכם בעומק הפגיעה שלו אם יאמר לו את זה סתם איזה ילד בפארק, או המורה שלו או אתם ההורים? למילה שלנו כהורים יש משקל רב מאד ואם יש לנו בעיות ניהול כעסים, המילים שלנו יכולות לפגוע בילדים שלנו הרבה מעבר למה שאנחנו חושבים. להרגיש "דפוק" מההורה זה שונה מאד מלהרגיש "דפוק" מאיזה ילד אנונימי בפארק. הנה:מילה של אבא (כועס)


למילים ולמעשים של ההורים יש משקל רב

אנחנו ההורים הם האנשים הכי חשובים וקרובים אל הילדים שלנו. אנחנו אמורים להיות המשענת והמקום הבטוח. הרי אנחנו מגדלים אותם מגיל אפס ודואגים לכל צורך שלהם. אלא, באופן טבעי לא הכל ורוד בגידול ילדים. יחד עם האהבה הענקית שלנו כלפיהם, זה גם מאד קשה, מעייף, מדאיג ומתסכל ומפגיש אותנו עם תחושות של חוסר אונים ולעיתים אפילו של כישלון הורי ורגשות עמוקים נוספים.


זה קיים אצל כל הורה, אלא שאנחנו, האנשים עם בעיות ניהול הכעס, יכולים לנתב את הרגשות האלו באופן תוקפני כלפי הילדים. אם הילד הקטן לא נרדם בלילה אז אנחנו יכולים לכעוס עליו ולשדר לו באופן מילולי או אחר : "מה נסגר איתך? למה אתה עושה לי בעיות?". והוא מרגיש את זה. מרגיש שהוא "דפוק" מעצם קיומו בזמן שהוא בסך הכל מתקשה להירדם.

ואם זה ילד גדול יותר שמתקשה בלימודים? התסכול ותחושת הכישלון שלנו כהורים שאחראיים עליו, יכולים גם כאן לצאת באותו האופן. זהו יהיה אותו "שידור" כלפיו : "מה אתה לא מבין?! אני מסביר לך איך פותרים את התרגיל הזה ואתה לא מקשיב לי בכלל". ושוב מה שהוא יקלוט זה : "אתה דפוק".


וכשמילים האלו מגיעות מאיתנו ההורים, יש להם משקל עצום. זה לא ילד בפארק. זה אנחנו, אלה שנתפסים בעיניהם כמקום הכי משמעותי שאמורים להם את המילים הקשות האלו. והם מצידם, אט אט מפנימים שהם באמת דפוקים. ואם תחשבו על זה, זה בדיוק כנראה מה שקרה גם לכם כילדים . זהו המעגל האכזרי של

ההעברה הבינדורית ומה שהפך אותנו לאנשים עם בעיות ניהול ושליטה בכעסים.


הילדים מפחדים ממני

בתקופת הכעסים שלי, אשתי אמרה לי פעם שהילדים מפחדים ממני. כששמעתי את זה ביטלתי מיד את המילים שלה ועניתי לה שילד מרגיש הכי בטוח עם ההורים שלו ושזה לא הגיוני שהם מפחדים ממני (ושלא תדבר שטויות). אבל משהו קטן ממה שהיא אמרה נגע בי שם בעומק. הסתרתי אותו ממנה וככל שעבר הזמן התחלתי לצערי לראות את זה. הילדים באמת פחדו ממני. זה לא שהם כל היום הסתתרו ממני אבל כשהכעס שלי היה מגיע, הם היו נדרכים ולפעמים נעלמים מהשטח. אני זוכר את הבת שלי שהייתה ילדה קטנה בזמנו רצה ומחבקת אותי ומתחילה להרגיע את אשתי. "אימא, אבא פשוט רוצה כך וכך....". היא ניסתה לעצור את אשתי כדי שאני לא אגביר את הכעס שלי.

אתם מבינים עד כמה הילדים שלנו רגישים אלינו? למילים ולמעשים שלנו. ואגב זה לא תמיד כשזה רק מופנה כלפיהם. אחד המשתתפים בסדנאות סיפר שנסע ברכב וצעק על נציג שירות בטלפון. בסוף השיחה ביתו הקטנה אמרה לו : "אבא, למה אתה מדבר אליו לא יפה?". הילדה שלו קלטה שאבא כועס גם בלי שהייתה ערה לכך.


להתנהגות שלנו יש השפעה מכרעת על הילדים

במחצית הראשונה של הילדות, עד גיל שתים עשרה בערך, הילדים שלנו הם כמו ספוג. המוח שלהם עובד פשוטו כמשמעו בתדר אחר שגורם לתפיסות עולמם וקיבוע שלהם להמשך החיים בהתאם למה שהם חוו באותה התקופה. ולכעסים שלנו, למילים ולמעשים שלנו כהורים יש את ההשפעה הגדולה ביותר בדרך כלל.סדנא לניהול כעסים - לעקור את הכעס מהשורש

אז איך הייתם מרגישים אם אבא או אימא שלכם היו באים אליכם היום, לא משנה בני כמה אתם, ומבקשים סליחה על איך שהם התנהגו אתכם בילדות? אם הם היו לוקחים אחריות על הכעסים וההתנהגות התוקפנית שלהם מאותה תקופה? זה היה מרגש אתכם? הייתם מרגישים הקלה? אני מניח שהתשובה לכך חיובית.

עכשיו חשבו על הילדים שלכם. איך הם מרגישים כיום עם הכעס שלכם. איך המילים ומעשים משפיעים ומעצבים את מי שהם. אולי אתם רואים שגם הם התחילו לפתוח התנהגות כעסנית? אולי קשיים אחרים כתוצאה מכך?


למילה שלנו כהורים יש משקל רב ומשמעותי עבור הילדים שלנו ולכן לתקשורת נכונה יש חשיבות רבה בייחוד כשמדובר בילדים שלנו. בסדנא לניהול כעסים אנחנו עוקרים מן השורש את הכעס ואת הטריגרים שמפעילים אותו וגם לומדים צורת תקשורת חדשה שנותנת מקום לרגשות שלנו ויחד איתם גם לרגשות של האחר. זו תקשורת מקרבת, מכבדת, שפותרת קונפליקטים בקלות והיא כלי חשוב גם בחינוך הילדים שלנו.


אני מזמין אתכם להעניק לעצמם ולילדים שלכם את המתנה של ניהול הכעס והכלים המשמעותיים של התהליך הזה. כל שאתם צריכים הוא לבחור לשנות. זה אפשרי. אנשים רבים כבר עשו זאת לפניכם וחייהם, וחיי המשפחות שלהם השתנו לטובה מן הקצה אל הקצה.

עמית

למידע על הסדנאות הקרובות לניהול כעס לחצו כאן

למידע ורכישה של הספר "לפרוץ את הדרך - המדריך לניהול כעס" לחצו כאן

לבדיקה מבוססת מחקר של רמת הכעס שלכם לחצו כאן

למידע על קורס הכשרת המטפלים בניהול כעס לחצו כאן
Yorumlar


bottom of page